Ana içeriğe atla


BANNER

BURSA EMİN ADIMLARLA GELECEĞE YÜRÜYOR

14.03.2019 - 14:57

SON 16 AYDA ULAŞIMDAN ÇEVREYE, ALTYAPIDAN SPORA HER ALANDA ÖNEMLİ YATIRIMLARI HAYATA GEÇİRDİKLERİNİ BELİRTEN BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI ALİNUR AKTAŞ, YENİ PROJELERLE BURSA’NIN GELECEĞE EMİN ADIMLARLA YÜRÜDÜĞÜNÜ SÖYLEDİ.

Son 16 ayda ulaşımdan çevreye, altyapıdan spora her alanda önemli yatırımları hayata geçiren Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursa’yı daha iyi yarınlara taşımak amacıyla yaptıkları proje çalışmalarını tamamladıklarını vurguladı. Bursa’nın düş kuranların hedeflere ulaştığı, yaşayanların huzur bulduğu ve yaşayanlarına huzur veren bir şehir olduğunu hatırlatan Başkan Aktaş, sorunların tespiti için günlerce, aylarca çalıştıklarını ve bizzat sahada tespitler yaptıklarını vurguladı.
Vatandaşla, akademik odalarla, sivil toplum kuruluşlarıyla, toplumun kanaat önderleriyle, basınla her konuyu görüştüklerini ifade eden Aktaş, “Bir şehir tasavvuru oluşturduk. Çünkü biliyoruz ki Bursa bir cihan imparatorluğunun kurulduğu şehir. Bursa şehirlerden bir şehir değil, çok özellikli bir şehir. Bursa’nın geçirdiği süreçleri, geldiği noktayı, bugüne kadar sağladığı başarıyı inceledik ve bir yol haritası belirledik. Konularımızı 6 başlıkta ‘ulaşım ve trafik’, ‘kentleşme ve çevre’, ‘turizm’, ‘yerel ekonomik hayat’, ‘sosyal hayat ve eğitim’, ‘kültür-sanat ve spor’ olarak belirledik.” dedi.
 

b

ARAÇLAR TEK TEK SAYILDI
Dünyanın tüm gelişmiş şehirlerinin en önemli ve çözümü için en fazla para harcanan sorununun trafik ve ulaşım olduğunu hatırlatan Aktaş, bu gerçekten hareketle yatırımlarda aslan payını ulaşıma ayıracaklarını vurguladı. Bursa’nın 2035’i hedef alan ulaşım master planını hazırladıklarını ve 2 yıl sonra Bursa’da ulaşımın sorun olarak gündeme gelmeyeceğini dile getiren Başkan Aktaş, tek tek araç sayımları yapılarak hazırlanan planın Büyükşehir Belediye Meclisi’nden de oy birliğiyle geçtiğini hatırlattı.
Mevcut raylı sistem hatları hakkında bilgi veren Alinur Aktaş, 17.8 kilometrelik 20 istasyonlu Emek Arabayatağı hattında günlük 104 bin ve 30.9 kilometrelik 32 istasyonlu Kestel Üniversite hattında da günlük 180 bin olmak üzere günlük toplam 284 bin yolcu taşıdıklarını belirtti.
 

bbb

BURSA DEMİR AĞLARLA ÖRÜLÜYOR
Hem mevcut hattı daha rantabl hale getirecek sinyalizasyon optimizasyonu çalışması hem de yeni yapılacak hatlarla ilgili bilgi veren Aktaş, sinyalizasyon optimizasyonu çalışmalarının başladığını ve bu çalışma tamamlandığında 3,75 dakika olan sefer sıklığının 2 dakikaya ineceğini kaydetti.
Sadece bu düzenlemeyle yeni bir hat yapmadan 284 bin olan günlük yolcu sayısını Temmuz 2020’de 460 bine çıkaracaklarını ifade eden Alinur Aktaş, “Bunun yanında yarım kalan Terminal hattı var. Müstakil olan bu hattı mevcut hatta entegre ediyoruz. Terminal-Kent Meydanı raylı sistem hattımız 8.2 kilometre ve 11 istasyonu var. Cumhurbaşkanımız müjdeyi verdi ve ‘Gereken ne ise yapılacak’ dedi. Bunun yanında bin 355 yataklı şehir hastanemiz geliyor. Yine Yüksek Hızlı Tren, Bursa’mızla buluşuyor. Halkımızın tamamen raylı sistemle Yüksek Hızlı Tren’e ulaşımını temin için planlamamızı yaptık. Emek’te biten hattı 5,5 kilometrelik ilave hat ve 4 istasyonla şehir hastanemiz ve Yüksek Hızlı Tren’le buluşturuyoruz. Bunun yanında Üniversite hattımızı da 3 kilometre ilave hat ve 2 istasyonla Görükle’ye ulaştıracağız.” diye konuştu.

GÜRSU’DAN ÇALI’YA YENİ METRO
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Bursa mitinginde sözünü verdiği Gürsu-Çalı arası 28.2 kilometrelik yeni metro hattının detaylarını da paylaşan Başkan Aktaş, “Gürsu’dan başlayıp tamamı yer altından olacak hattımız Değirmenönü, Otosansit, Esenevler, Hastane, Mesken, Yeşilyayla, Zafer Plaza, Kültürpark, Acemler ve devamında Çalı’ya kadar uzanacak. Özellikle Ulucami Hanlar Bölgesi civarında oluşturacağımız tarih adalarını da ayağa kaldıracak önemli bir çalışma. Metromuz hep doğu-batı aksında. Kuzey-güney aksında bir hattımız yok. Biliyorsunuz Demirtaş çok yoğun bir mahallemiz. Demirtaş OSB çok aktif sanayi bölgelerinden biri. Demirtaş’tan başlayıp FSM’den geçen ve Çalı’ya kadar devam eden 20.2 kilometre ve 17 istasyonlu yeni hattımız da 104 bin yolcu taşıma kapasitene sahip olacak. Bunun yanında BTSO’nun özel olarak ilgilendiği TEKNOSOB bizim yük akımız. Görükle’deki hattımızın Kızılcıklı ve Başköy’e sağlıklı şekilde ulaşımı kaçınılmaz bir gerçek. Bunun için de 6 kilometre uzunluğunda ve 6 istasyondan oluşan yeni bir hattımız var. Tıkır tıkır, saat gibi işleyen bir sistem kurguladık. Hesaplarımızı yaptık. Tüm bunlarla halen 54 kilometre olan mevcut hattımızı 60 kilometre ilave ile 114 kilometreye çıkarıyoruz.” diye konuştu.
 

bbb

ACEMLER DÜĞÜMÜ ÇÖZÜLÜYOR
İstanbul’daki 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nden yüzde 12 daha fazla araç trafiğinin olduğu, Bursa’daki tüm yolların kesişme noktası olan Acemler’deki düğümü çözmek için de projelerini hazırladıklarını kaydeden Başkan Aktaş, seçim sonrası ilk olarak işe Acemler’den başlayacaklarını vurguladı. Direksiyonel kavşak uygulaması ile trafiğe önemli bir rahatlama getireceklerini dile getiren  Aktaş, İzmir-Ankara yolunun her iki yönüne yapılacak yan yollar, Hayran Cadde’nin duble yola çıkarılması, bölgeye yapılacak bin araçlık otopark ile Acemler’in nefes alacağını açıkladı.
Yakın Doğu çevre yolunun Botanik Park kısmına viyadük yapılacağını, Beşyol kavşağının tamamlanacağını dile getiren Başkan Aktaş, Çelebi Mehmet Bulvarı’nda kamulaştırmaların bitmek üzere olduğunu, Botanik Park Kavşağı ile trafiğin gerçek manada rahatlatılacağını açıkladı. Çevre yolunun Soğanlı bölgesine her iki yönlü dönüş kolları yapılacağını belirten Aktaş, Adliye Kavşağı, Balıklıdere üzerine yapılacak ve Değirmenönü ile Otosansit’i birbirine bağlayacak köprü, Özlüce bölgesini direkt otobana ve şehir hastanesine bağlayacak yeni yollarla ulaşımın artık sorun olmaktan çıkacağını vurguladı.
Başkan Aktaş, yeni dönemde toplam 59 akıllı kavşak uygulaması, katlı mekanik otoparklar, park et devam et sistemleri ve 235 kilometre uzunluğundaki bisiklet yolu gibi yatırımların da trafiğe nefes aldıracağını söyledi.

bbbb

YENİDEN YEŞİL BURSA
Kentleşme ve çevre başlığı altında en fazla önem verdikleri konuların başında ‘yeniden yeşil Bursa’ hedefi olduğunu dile getiren Başkan Aktaş, 40 dönümlük Atatürk Stadyumu’nun yanında Ürünlü’de 70 futbol sahası büyüklüğündeki 500 dönüm alanın da millet bahçesi olarak Bursa’ya kazandırılacağını açıkladı.
Aktaş,  Terminal’in arkasına yapılacak 86 dönümlük Çeltik Tematik Çiçek ve Su Parkı, 200 dönümlük Gökdere Çocuk Aktivite Köyü ve Trafik Eğitim Merkezi, 225 dönümlük Vakıfköy Kent Parkı ve 93 dönümlük Demirtaş Barajı Eğlence Parkı ve Mesire Alanı ile Bursa’nın yeniden yeşille bulaşacağını belirtti. Hamitler Katı Atık Depolama Sahası’nın botanik parka dönüştürüleceğini de kaydeden Aktaş, kent merkezinde bulunan hurdacıların da şehir dışına taşınacağını açıkladı. Aktaş, Mudanya Şehir Stadı’nın olduğu alana uygulanacak altı otopark, üstü yaşam alanı projesinin 33 farklı mahallede hayata geçirileceğine değindi.
 

bb

TURİZMDE PASTA BÜYÜK
Türkiye’nin 2023 hedefinde 50 milyar dolar olan turizm pastasının 70 milyar dolar olarak revize edildiğini hatırlatan Başkan Aktaş, Bursa’nın bu pastadan ciddi bir pay alabileceğini kaydetti: “Ortalamamız 1.9 gece. Bunu mutlaka 3,5-4’lere taşımamız lazım. Osmanlı şehriyiz, farklı medeniyetlerin hâlâ izlerini taşıyan şehiriz. Yemek kültürü, sosyal ve kültürel yapı, tarihsel özelliklerin tamamını turizm çatısı altında bütün dünyayla buluşturmanın derdindeyiz. Ciddi fuarlarda boy gösteriyoruz. 17 ilçeyi de hesaba katmak zorundayız. Çünkü hepsinin ayrı ayrı değeri var. Mudanya Güzelyalı ve Kumyaka marinaları oluşturacağız. Mudanya’nın saklı cenneti Tirilye’yi tekrar ayağa kaldırmamız gerek. Gölyazı ciddi bir turizm markası olacak. Dağyenice’yi yakın zamanda yatırımcısıyla buluşturacağız. 500 dönümlük bu alan, günübirlik karavancıların misafir olacağı, doğayla uyumlu alanlarıyla Bursa’nın vazgeçilmezleri arasına girecek. Yine dağ bölgesinde eko-turizmle ilgili önemli yatırımlarımız var. Nüfusu 50 binin altında olan İznik Orhaneli, Harmancık, Büyükorhan ve Keles ilçemiz sakin şehir olacak. Bu bölgelerde bir farkındalık oluşturup insanları buraya çekeceğiz. İznik için ne söylesek az. Şu anda UNESCO Dünya Mirası Aday Listesi’nde. Onun da bir an evvel gerçek listeye alınması için çalışacağız. Uludağ, Bursa’mızın vazgeçilmesi. Uludağ’ın 4 mevsim cazibe merkezi olması için günübirlik tesislerle ilgili projemizi tamamlayıp bakanlığa teslim ettik. Otoparkı, kafeteryası, camisi, eğlence merkezi ve restoranına kadar her türlü hizmeti vatandaşlarımız burada alabilecek.”

ZENGİNLİĞİNİ PAYLAŞAN BURSA
Yerel ekonomik hayatla ilgili olarak, ‘zenginleşen ve zenginliğini vatandaşıyla paylaşan bir Bursa’ vaadinde bulunan Başkan Aktaş, Bursa’nın lojistik üssü olması yolunda her türlü desteği vereceklerini, ev hanımlarının ev ekonomisine katkı sağlayacağı uygulama alanları oluşturacaklarını, Dağ bölgesine hayvan pazarı ve et kombinası kuracaklarını, Orhaneli Karıncalı’da da jeotermal sera projesini hayata geçireceklerini belirtti. Zeytinin markalaşması için çalışacaklarını kaydeden Aktaş, Gürsu’ya soğuk hava tesisi kazandırma çalışmalarının ise devam ettiğini söyledi.
 

bbbb

İPEKYOLU FİLM FESTİVALİ
Kültür, sanat ve sporda değerlerine sahip bir Bursa hedefiyle yola çıktıklarını kaydeden Alinur Aktaş, açık hava tiyatrosunun yenileceğini, İpekyolu Film Festivali’nin de yaklaşık 10 yıl aradan sonra yeniden başlatılacağını müjdeledi. Uyumayan kütüphane uygulaması ile gençlerin daha güvenli ortamda bir araya gelip ders çalışabileceğini vurgulayan Aktaş, sokakları canlı mutlu şehir Bursa hedefiyle de gençleri kötü alışkanlıklardan uzaklaştırmak ve bu alanda bir marka oluşturmak amacıyla E-spor merkezi kuracaklarını belirtti. 

BURSA İÇİN CANLA BAŞLA
Mihraplı’da yapımı devam eden şehitliğin anıtının da 18 Mart’ta yerine konulacağını hatırlatan Başkan Aktaş, “Bursa için canla başla diyerek yola çıktık. Tarihten aldığı değerleri ileriye taşımaktan başka hiçbir derdimiz yok. İnşallah bu dönemde benimle beraber olacak 17 belediye başkanımız ve inanmış kadrolarla Bursa’yı geleceğe taşımanın hesabını yapıyoruz.” dedi.
 

bbb

arf

Yukarı