Ana içeriğe atla

aaa

AZ MALİYETLE VERİMLİ BİR ŞEKİLDE DİJİTALLEŞMEK MÜMKÜN

14.09.2018 - 16:26

ŞİRKETLERİN VE KURUMLARIN GERÇEK DÜNYADA KARŞILAŞTIĞI PROBLEMLERİ EN AZ MALİYETLE EN VERİMLİ ŞEKİLDE ÇÖZDÜKLERİNİ SÖYLEYEN AYVOS BİLGİ TEKNOLOJİLERİ KURUCU ORTAĞI ERAY HANGÜL, PERAKENDE SEKTÖRÜNE YÖNELİK GELİŞTİRDİKLERİ ÜRÜN HAKKINDA DA BİLGİ VERDİ.

Şirketlere dijital dönüşüm süreçlerinde nasıl yardımcı oluyorsunuz?
Ayvos Bilgi Teknolojileri olarak şirketlerin ve kurumların gerçek dünyada karşılaştığı problemleri en az maliyetle en verimli şekilde nasıl çözeriz buna kafa yoruyoruz. Özellikle; sahadaki, analog ölçülemeyen veya ölçümü zor durumları sayısallaştırıp, takip edilebilir ve çıkarsanan veriden var olan süreçlerin optimizasyonu noktasında katkı sunuyoruz. Görüntü işleme tabanlı çalışan yazılımlarımız ile farklı makine sistemleri ile de entegre olarak, makineler arası iletişim (M2M) ve nesnelerin interneti (IoT) perspektifi ile kendi bulut platformlarımız üzerinden katma değerli çözümler sunuyoruz. Sahada bilgisayar kullanma zorunluluğunu ortadan kaldırıyoruz. Var olan görüntüleme sistemlerini ve kablo alt yapısını da kullanarak yapay zeka tabanlı algoritmalarımızla çıktılar sunabiliyoruz. 

Dijitalleşmek isteyen şirketlere sunduğunuz ürün ve hizmetlerinizden bahseder misiniz?  
Ayvos olarak perakende sektörüne yönelik Digidoor isimli çözümümüz ile mağazaya giriş yapan kişilere otomatik tekil numara vererek tekrar geldiklerinde eski müşteri gibi tanıyan ürünümüzü sunuyoruz. Digidoor aynı zamanda ilgili kişinin yaş aralığı, cinsiyet, duygu durumu, baktığı yön, izleme yapılan alana baktığı toplam süre gibi bilgileri de otomatik anlık hesaplayabiliyor. 
GETS isimli ürünümüz ile geniş alanda, anlık hareketlerde gerçek nesne (insan, hayvan vs.) tanıma yaparak doğru alarm üretimini güneş enerjisi destekli veya standart kameralar üzerinden bulut tabanlı olarak çözüm sunabiliyoruz.

Dijital dönüşümün avantajları neler?
Bir işletme süreçlerini ne kadar dijitalleştirebilirse elde ettiği verilerden çok daha doğru ve hızlı karar alabilir. Bu yüzden Ayvos olarak her zaman şunu söylüyoruz: Otomasyon, otomasyon, otomasyon… Dijitalleşen dünyada rekabet artık süreçleri en üst verimlilikte optimize etmeye dayanıyor. Bunun da yolu M2M ve IoT perspektifli yapay zeka destekli ürün ve hizmetleri var olan süreçlere entegre etmekten geçiyor. Bir işletme bize şu cümle ile geldiğinde “Biz de M2M, IoT, yapay zeka tabanlı bir şeyler yapmak istiyoruz? Bize yardımcı olabilir misiniz?” önce şunu diyoruz : “Var olan süreçlerinizdeki problemlerinizi biliyor musunuz? Rakiplerinize göre dezavantaj yaratan problemleri tespit ettiniz mi?” Sonrasında biz de Ayvos olarak ne gibi yeteneklerimiz var anlatıyoruz ve ilgili işletme ile birlikte kafa yormaya başlıyoruz. Dolayısıyla işletmeler ezbere sırf trendin rüzgarına kapılmak için adım atmak yerine dijitalleşmeyi kendi karlılıklarını artıracak ve süreçlerindeki verimsizliği ortadan kaldıracak perspektifte yol alıyorlar.

Şirketler dijitalleşmeye yönelik nasıl yatırımlar yapmalı? 
Öncelikle problemlerini net tespit etmiş olmalılar. Sonrasında yerelde kendilerine katma değerli ürün ve hizmetleri ile katkı sunabilecek büyük işletmelere göre çok daha çevik çözüm üretebilen KOBİ’lerle temasa geçmeleri hem daha hızlı sonuca ulaşma hem de uygun maliyetli bir şekilde çözümü elde etmelerini sağlayacaktır. Problem tespiti sonrası olabildiğince var olan donanım ve yazılım sistemlerini kullanarak ve bulut tabanlı altyapı ile kendilerine katkı sunan çözümleri tercih etmeleri daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

arf

Yukarı