Ana içeriğe atla


BANNER

GÜÇLÜ ALT YAPISI MÜŞTERİ SAYISINI ARTIRIYOR

09.10.2019 - 14:09

DIGITAL PLANET GENEL MÜDÜRÜ EVREN DEMİRBAŞOĞLU: “DIGITAL PLANET OLARAK; YILLIK 1 MİLYAR E-ARŞİV FATURA İŞLEME HACMİMİZ İLE TÜRKİYE’DE E-DÖNÜŞÜM SEKTÖRÜNÜN EN BÜYÜK E-FATURA PLATFORMLARINDAN BİRİ VE AVRUPA’NIN DA İLK ÜÇÜ ARASINDA YER ALIYORUZ.”

Türkiye’de dijital dönüşüm şu an hangi aşamada nasıl değerlendiriyorsunuz?
Dijital dönüşüm yapılan işe göre birçok değişiklik arz eden oldukça kapsamlı bir kavram. Dijital dönüşümü iki aşamada incelediğimiz zaman; şirketlerdeki ana üretim birimleri ile bu birimlerin dışında kalan ve ana işi destekleyen (muhasebe ve fatura gönderme/alma sistemleri, finans ve stok yönetimi ve bordro yönetimi vb.) birimleri birbirinden ayırmamız gerekiyor. 
Ülkemizde e-Dönüşüm sektörünün önü açık bununla beraber dijital dönüşüm alanında kat edilmesi gereken çok yol var. Türkiye’de 3 milyon civarı şirket olmasına rağmen e-Fatura’ya geçen şirket sayısı henüz 110 bin civarında.  Bu durumda dijital dönüşüm yaşaması gereken yüzde 95’lik bir kesim olduğunu söylemek mümkün. Bu şirketlerin tamamına yakını dijital dönüşüm yaşamadıkça “Türkiye’de dijital dönüşüm sağlandı” denilemez. Biz de bu çabaları tüm şirketler dijitalleşene dek sürdüreceğiz.

Teknolojik dönüşüm adına yapmış olduğunuz çalışmalardan bahseder misiniz?
Digital Planet olarak; yıllık 1 milyar e-Arşiv Fatura işleme hacmimiz ile Türkiye’de e-Dönüşüm sektörünün en büyük e-Fatura platformlarından biri ve Avrupa’nın da ilk üçü arasında yer alıyoruz.  Özellikle e-Dönüşüm ürünlerimiz ile kurum içi süreçleri değiştirmeden, 250’nin üzerinde ERP, genel muhasebe, ön muhasebe ve e-Ticaret yazılımı yapan firmalar ile iş ortaklığı havuzumuz sayesinde, şirketlerin e-Dönüşüm’e geçişlerinde kolay ve hızlı entegrasyon sağlıyoruz. Bunun yanında, 7/24 destek ve yüzde 99’a yaklaşan kullanıcı memnuniyeti ile bugün 12 binin üzerinde olan ve her geçen gün artan müşteri sayımıza cevap verebilen güçlü bir alt yapıya sahibiz.

KOBİ’lerin dijital dönüşümü adına nasıl çalışmalar yapıyorsunuz?
KOSGEB ile KOBİ’lerin e-Dönüşüm’e geçişinin desteklenmesi yönünde görüşmelerimiz devam ediyor. Yakın zamanda KOSGEB, KOBİ’ler için hazırladığı e-Dönüşüm’e özel destek paketini tamamlayarak firmalara e-Dönüşüm’e geçiş adımında da destek olmaya başlayacağını umuyoruz. Şirketlere gönüllü olarak bu dönüşümün bir parçaları olmalarını her zaman tavsiye ediyor, bu anlamda kendilerine destek olmak için organize olduğumuzu da belirtmek istiyorum.

İş modellerini dijitalleştiren KOBİ’lerin nasıl avantajları oluyor?
e-Fatura, e-Arşiv Fatura, e-Defter, e-İrsaliye gibi e-Dönüşüm’ün bütün ürünleri kullanıcılarına birçok avantaj sağlıyor. Bu ürünler, günlük faturalaşma ve muhasebe süreçlerinin fiziksel ortamdan elektronik ortama taşınmasını ve şirket içinde işleyen tüm muhasebe işlemlerinin, hızlanmasını, eski faturalarını dijital ortamda saklayabilmelerini ve gerektiğinde rahatlıkla ulaşmalarını sağlarken; arka planda da kâğıt, mürekkep, basım, kargolama gibi süreçlerde ciddi bir maliyet ve zaman tasarrufu sağlıyor.

arf

Yukarı