Ana içeriğe atla


BANNER

KOBİ’LERİN REKABET GÜCÜNÜ ARTTIRMAMIZ GEREKİYOR

09.10.2019 - 14:27

BİLİŞİMCİLER DERNEĞİ BAŞKANI RAHMİ AKTEPE, KOBİ’LERİN DİJİTAL DÖNÜŞÜMÜNÜ ARTIRMAYA YÖNELİK ÖNERİLERDE BULUNDU.

Rahmi Bey, dijital dönüşüm şu an hangi aşamada nasıl değerlendiriyorsunuz? 
Türkiye Bilişim Derneği olarak, Dijital Dönüşümü Türkiye’nin geleceği için, güç ve beka meselesi olarak görüyoruz. 4. Sanayi Devrimini tamamlayarak Toplum 5.0’ı konuşanlar yani dijital dönüşüm teknolojilerine sahip olanlar geleceğe de sahip olacaklardır. Bu yüzden geleceğimize sahip çıkmak ve küresel dünyada öne çıkmak için bir an önce harekete geçmeli ve yol almalıyız. Türkiye olarak, istihdam yaratmalıyız, girişimciliği geliştirmeliyiz. 
Küresel pazarda söz sahibi olabilmek için AR-GE, inovasyon ve yenilikçi ürün, hizmet ve pazarlama olanaklarını geliştirmek ve KOBİ’lerin rekabet gücünü arttırmamız gerekiyor. Bunları gerçekleştirebilmek ise ancak ülkemizin dijital olgunluk seviyesinin yükseltilmesi ile gerçekleştirilebilir.
Dijitalleşmeyle birlikte değiştiren iş modelleri doğal olarak rekabetin de doğasını değiştirdi. Peki dijital dönüşümün iş dünyasına nasıl etkileri neler oldu?  
İş dünyası dijital dönüşüm yolculuğunda dijital teknolojilerin kullanımı ve/veya geliştirilmesi yoluyla verimliliklerini arttırmaya yönelik olarak insan kaynaklarını, iş süreçlerini ve iş modellerini yeni baştan kurgulamaktadır.  Dijitalleşme sürecinde şirketler imkân ve kabiliyetlerini, yetkin insan kaynağını ve teknolojik altyapılarını güçlendirmekte ve verimliliğin arttırılmasına ve rekabet katsayılarının yükseltilmesine yönelik olarak da akıllı dijital teknolojileri imalat, hizmet ve/veya iş süreçlerine uyarlamaktadırlar.  Ancak henüz ülke olarak hedeflenen amaçlara uygunluk tam olarak sağlanamamıştır.

Teknolojik dönüşüm adına yapmış olduğunuz çalışmalardan bahseder misiniz?
Ülkemizin bilişimle dönüşümünü amaçlayan kamu yararı statüsünde bir sivil toplum kuruluşu olarak yıllardır özveriyle yürüttüğümüz çalışmaların ve ortak akıl ile oluşturduğumuz çözümlerin, özellikle karar verici noktalar tarafından sahiplenilmesi ve desteklenmesi bizleri gururlandırmakta ve daha çok çaba göstermeye motive etmektedir.  TBD olarak teknolojiyi, yaşam kalitesini yükseltme anlamında da kullanabilen bir toplum yaratma, sayısal okuryazarlığın arttırılması, Türkiye’nin dijital olgunluk seviyesinin yükseltilmesi ve dijital ekonomisinin geliştirilmesi için yenilikçi ve dönüştürücü teknolojilerin milli kabiliyetlerle geliştirilmesi ve KOBİ’lerimizin dijital dönüşümlerinin gerçekleştirilmesi konularında farkındalık ve ortak akıl oluşturulmasına yönelik çalışmalar yapıyoruz.

KOBİ’lerin dijital dönüşümünü artırmaya yönelik önerileriniz neler? 
TBD olarak KOBİ’lere dijital dönüşümün ne olduğunun ve neler yapılması gerektiğinin doğru bir şekilde anlatılması gerektiğini düşünüyoruz. KOBİ’lere işletmelerinde dijital teknolojilerin kullanımı arttırmaya, yaratıcı fikirleri ortaya çıkarmaya ve verimlilik artışı sağlamaya yönelik mentörlük hizmetinin verilmesi gereklidir. 
TBD olarak Avrupa bilişim politikalarını belirleyen ve Avrupa’nın bilişimde en büyük sivil toplum kuruluşu olan Avrupa Mesleki Bilişim Dernekleri Konseyi (CEPIS) ile ortaklığımız devam ediyor. 600 Milyar Euro değerindeki Avrupa dijital tek pazarında Türkiye’nin de söz sahibi olması ve Türk şirketlerinin bu pazardan pay alabilmesi için çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bunun içinde güçlü KOBİ’lere yani marka olmuş şirketlere ihtiyacımız var. 
 

arf

Yukarı