Ana içeriğe atla


BANNER

İNŞAAT SEKTÖRÜNÜN TEMSİLCİLERİNDEN KONUT SATIŞ RAKAMLARINA YÖNELİK GÖRÜŞLER

16.09.2019 - 15:53

iii
Tamer Özyurt / Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı: 
“Yabancı yatırımcı satışları ticari hayatı da olumlu etkiliyor” 

"Gayrimenkul ve inşaat sektöründe yabancı yatırımcı talepleri geçen aya nazaran hız kazandı. Türkiye’ye gelen yatırımcılar, tatillerini yatırıma dönüştürmek için en güvenilir yatırım aracı olan gayrimenkul ve inşaat sektörünü tercih ediyor. Bizim bitmiş projelerimiz olduğu gibi teslime hazırlanan projelerimiz de de yabancı yatırımcı talepleri hız kazandı. İstanbul ölçeğinde değerlendirirsek, yabancı yatırımcı, şehrin gelişmekte olan bölgelerinde yer alan, üst düzey konfor sunan projelere yatırım yapıyor. Projelerin sunduğu yüksek yatırım değeri ve merkezi lokasyon avantajını konut alırken değerlendirme kapsamına alıyor. Yabancı yatırımcılara ülkemize yatırım yapmalarını ve Türkiye vatandaşı olmalarını kolaylaştıran yeni düzenlemelerin de etkisiyle, sektörümüze yapılan yatırımlar ticari hayatı da olumlu olarak etkiliyor. Eylülden bu yana yabancı yatırımcı oranında yaşanan hareketlilik, ekonomide doping etkisi yaratıyor. Öte yandan kamu bankaları tarafından faiz oranlarının yüzde 1’in altına indirilmesiyle sektörde umut veren gelişmeler söz konusu. Sadece bir haftada 14 bin konutun satışının yapılması, bunun bir göstergesi niteliğinde… Kamu bankalarıyla başlayan bu süreçte, özel bankaların faiz oranları da düşüş eğilimi gösteriyor. Giderek artan maliyetlere rağmen konut fiyatlarında artış yaşanmamasıyla birlikte düşünüldüğünde, iç piyasada önümüzdeki dönemde ciddi bir hareketlilik bekliyoruz.” 

 

iii
Abdüssamet Bahadır / Bahaş Holding CEO’su:“Yabancı yatırımcı işini ve yaşamını da ülkemize taşıyor”
Yabancı yatırımcılar, sadece yatırımlarını değil yaşamlarını ve işlerini de ülkemize taşıyorlar. Orta Doğu ve Körfez ülkelerindeki talepler, yabancı yatırımcıya ilişkin yapılan yasal düzenlemelerin etkisiyle daha da hız kazandı. Örnek vermek gerekirse Esenyurt’ta hayata geçirdiğimiz Meydan Ardıçlı projemiz aracılığıyla 120 yabancı yatırımcı vatandaşlık elde etti. Yabancı yatırımcı, yüksek katma değer ve üst düzey konfor arayışını ülkemizde buldu. Yeni yapılan markalı konut projeleri de sektörümüzün dünyadaki vitrinine ciddi bir değer kazandırdı. Türk gayrimenkul ve inşaat sektörü dünyadaki konumunu yükseltti. Dolayısıyla yabancı yatırımcı oranındaki artış trendinin devam edeceğini söyleyebiliriz. Kredi faiz oranlarının yüzde 1’in altına düşürülmesinin etkisiyle satışlarda artış yönlü bir hareketlilik bekliyoruz. Kamu bankalarının faiz indirimi ve vadeleri 15 yıla çıkarmaya yönelik hareketiyle özel bankaların da faiz oranlarında düşüş eğilimi gözleniyor. Önümüzdeki dönemde konut fiyatlarının artacağını da hesap ederek değerlendirmek gerekirse, içerisinde bulunduğumuz dönem yerli yatırımcı için de konut almanın tam zamanı. 
 


sss

Şenol Üçüncü/Kar Group Yönetim Kurulu Üyesi: “Beklenen yatırım iklimi oluştu”
Döviz kurlarındaki gevşeme, birikimlerini faiz ve dövizde tutanların satın alma motivasyonu artıran bir gelişme olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle gurbetçiler bu durumu fırsat olarak gördü. Bu durum, bitmeye yakın projelerde, yabancı yatırımcı ve gurbetçiler açısından cazibe yaratıyor. Mevcut durumda kurdaki gevşeme eğilimi, devamlılık gösteriyor. Yabancı yatırımcı ve gurbetçiler, bu dönemde birikimlerini faiz ve dövizde tutmak yerine gayrimenkullere yatırım yaptıkları takdire, daha yüksek bir kazanç elde edebileceklerini gördü. Ekonomimiz için yüksek getiri sağlayan kritik sektörlerden biri olan gayrimenkul ve inşaat sektörü, son dönemlerde faizlerdeki ve döviz kurundaki yükselişin etkisini yaşıyordu. Bu nedenle orta ve üst gelir grubuna hitap eden, 1 milyonun üzerinde bir konut stoğu oluştu. Döviz kurlarındaki gevşeme ve faiz oranlarındaki düşüş eğilimi gibi nedenlerle, yılı 1 milyonun üzerinde bir konut satışıyla kapatmamız zor değil. Son 1,5 yılda konut üreticileri artan maliyetlerine rağmen konut fiyatlarında artışa gitmedi. Bu nedenle, faizdeki düşüşle birlikte değerlendirecek olursak, konut satın almanın tam zamanı diyebiliriz. Faizdeki düşüşün ardından, önümüzdeki aydan itibaren yılın tamamına yayılacak şekilde ciddi bir canlanma bekliyoruz. Konut üreticileri, yerli ve yabancı yatırımcılar ile gurbetçiler için beklenen yatırım iklimi oluştu. Bundan sonrasında satışlar artışa geçecek.


iiii
İhsan Çulhalık/ İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı:
“Gurbetçi satışları da yabancıya satışlardan büyük pay alıyor”

Yabancı yatırımcı profilinde yatırımını kazanca dönüştürmeyi hedefleyen, tatil dönemi ya da yaşamlarını ülkemizde geçirmeyi planlayan bir kitle ön plana çıkıyor. Gurbetçi vatandaşlarımız da bu kitleden büyük bir pay alıyor. Yabancı yatırımcı ve gurbetçiler, tamamlanan ve tapulu projeleri öncelikli olarak tercih ediyorlar. Ondörtüç Pendik projemizde de yatırımcılarımız tapusunu alarak oturmaya başladı. Yatırımcılar, satın aldıkları konutlarda ikamet ettikçe, ülkemizde harcama yaparak piyasalarda da hareketlilik yaratıyor. Yabancıların yatırımları, perakende, turizm ve eğlence sektörleri gibi alanlarla iç içe geçen bir etkileşim yaratıyor. Konut yatırımlarında tecrübeli ve finansal açıdan güçlü şirketlerin markalı konut projelerini tercih ediyorlar. Yatırım yaparken ikamet etmeyi gözettikleri için de tamamlanmış projeleri değerlendiriyorlar. Temmuz rakamlarına iç piyasa açısından bakıldığında, sektördeki durgunluğun devam ettiğini görüyoruz. Ancak, kamu bankalarının başlattığı, faiz oranlarının yüzde 0.99’a düşürülmesiyle başlayan hareketin, yerli yatırımcıyı satın alma yönünde harekete geçirdiğini gözlemliyoruz. Yerli yatırımcı, kamu bankalarıyla başlayan özel bankaları da faiz indirimine yönlendiren bu hareketi, avantajlı buluyor. Yılın başından beri bekleme pozisyonunda duran yerli yatırımcı, yatırım atağına geçti. iii
Ahmad Ghassan Altınawı/Masar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı: “Yabancıların yatırımlarını tapulu ve oturuma hazır projeler yönlendiriyor”

Gayrimenkul ve inşaat sektöründe güvenilir ve tecrübeli bir markanın imzasını taşıyan, yüksek katma değer ve prestij sunan projeler, yabancı yatırımcılar tarafından ciddi bir taleple karşı karşıya… Yatırımcılar, konut alırken köklü tecrübe arıyor. Yabancı yatırımcı için projelerin oturuma hazır olması ve konutların tabularıyla birlikte teslim edilmesi, çok önemli iki kıstas. Bu beklenti, onların yatırımlarını şekillendiriyor. Sektörün gelişim alanlarındaki çeşitlilik,  sadece konut alıcısı açısından değil, potansiyel yatırımcılar açısından da cazibe yaratıyor. Uluslararası yatırımcılar da edindikleri deneyimle sektör oyuncuları arasına katılıyor. Yabancı yatırımcıların taleplerinde lokasyon çeşitliliği gözleniyor. Sadece büyük şehirler değil, doğanın içinde üst düzey konfor sunan projelere yönelik bir talep de var. Masar İnşaat olarak Düzce’de hayata geçirdiğimiz Masar Tower projemiz, yabancı yatırımcılar açısından ciddi bir talep görüyor. Yap sat modeliyle hayata geçirdiğimiz projemizin, yıl sonunda teslim edilecek olması yatırımcı taleplerini yukarılara taşıyor. Kredi faiz oranlarının yüzde 1’in altına indirilmesi, satış ofislerimizdeki hareketi artırdı. Yatırımcı, konut fiyatlarında henüz bir artış yaşanmamışken bu dönemi bir fırsat olarak görüyor. Mevcut durum karşısında satış rakamlarındaki hareketliliği, önümüzdeki ay hissedeceğiz.

arf

Yukarı