Ana içeriğe atla

BANNER

APLUS TEMİZLİK’TE TEKNOLOJİ OLMAZSA OLMAZ

11.07.2019 - 16:40

HASTANE TEMİZLİĞİNDE UYGULADIKLARI TEMİZLİK SİSTEMLERİNDEN BAHSEDEN APLUS TEMİZLİK MERKEZ OPERASYON MÜDÜRÜ NURAN MOL, TEKNOLOJİNİN KENDİLERİ İÇİN OLMAZSA OLMAZ OLDUĞUNU İFADE ETTİ.

7 gün 24 saat hizmet veren hastanelerin hastaların daha sağlıklı bir ortamda tedavi görmesi için devamlı olarak temiz olması gerekiyor. Hastanelerde uyguladığınız temizlik hizmetlerinden bahseder misiniz?
Hastanelerimizde genel temizlikten özel alan temizliğine kadar pek çok bölümün temizliğini yapıyoruz. Eğitimli ve yaptığı işe hakim personel bizim önceliğimiz.  Temizlik prosedürlerimiz çerçevesinde renk kodlarıyla uyguladığımız bir temizlik sistemimiz var. Odalardan ameliyathanelere, ortak alanlardan tuvaletlere kadar her alanda yüksek hijyen standartlarında, çapraz bulaşma riskini minimuma indirecek proseslerle ilerliyoruz. Temizliğin sürekliliği için sürece hakim, denetim yapan yöneticilerimiz görev almaktadır. 

Hastane temizliğinde en çok dikkat ettiğiniz noktalar neler?  
Yapılan temizliğin denetlenmesi en hassas noktamız. Bunu periyodik ve sık denetimlerle gerçekleştiriyoruz. Hem kurum içinde denetimlerimiz oluyor hem de 
Acıbadem tarafından yapılan düzenli denetimlerimiz var. Bunlara göre sürekli kendimizi yeniliyor ve eğitimlerimizi güncelliyoruz. Hastanelerde en önemli konu çapraz bulaşma riskidir. Bunun önüne geçecek uygulamaları eksiksiz ve özenle uyguluyoruz. Hangi alanın nasıl ve hangi kimyasalla temizleneceği, enfeksiyon risklerine göre uygulanacak proseslerle yüksek hijyen sağlamak bizim için en önemli konular. Ayrıca tuvaletler gibi bulaşma riski yüksek ortak alanların temizliği en önemli konulardan birisi. 

Hastanelerde temiz, bakımlı ve hijyenik bir ortam sağlayabilmek için teknolojiden ne oranda yararlanıyorsunuz? Bu anlamda müşterilerinize sunduğunuz yenilikleri anlatır mısınız?  
Teknoloji, APlus olarak bizim önceliğimiz ve olmazsa olmazlarımız arasında yer alıyor. Yurt dışı ve yurt içi fuarlara katılım sağlayarak gelişmeleri yakından takip ediyoruz. 
Hastanelerimizde özel temizlik arabalarının kullanılmasının yanı sıra, yeni ürünleri deneme ve gelişimine destek olmak konusunda da aktif rol oynuyoruz. Örneğin, 
Altunizade hastanemizin tuvaletlerinde kurulan uyarı sistemi bu konu için güzel örneklerimizden birisi. APlus olarak Türkiye’nin ilk ve tek tam otomatik tekstil yıkama fabrikasının da sahibiyiz. Sadece hastane tekstilinin yıkandığı fabrika, kendi alanında teknolojinin en iddialı tesislerinden birisi.

İdeal hijyeni sağlama noktasında yaptığınız çalışmalardan bahseder misiniz? Hangi noktalar, hangi sıklıkla, nasıl temizleniyor? 
Alanların temizliğini düzenli proseslerle yapıyoruz. Her alanın temizlenme sıklığı ve kullanılan yöntemi farklı oluyor. Bu noktada hastanelerde bulunan enfeksiyon hemşireleriyle ilerliyoruz. Onların yönlendirmelerine göre farklı uygulamalarda yapılabiliyor. Yine her bölümün temizliği için kullanılan dezenfektan ve kimyasallar o bölümün özellik ve ihtiyaçlarına göre değişiyor. 

Sağlık kuruluşlarına verdiğiniz temizlik hizmetinin diğer temizlik hizmetlerinden farkı nedir?
Sağlık kuruluşları pek çok hastanın geldiği ve mikroorganizma yoğunluğunun en fazla olduğu yerler. Hastanenin içinde pek çok farklı bölüm bulunuyor; mikroorganizma yayılma hızı ve oranı diğer pek çok yere göre yüksek. Çapraz bulaşma riski gibi büyük riskler barındırıyor. Bu nedenle çok daha özen gösterilmesi, özel yetiştirilmiş personelle hizmet verilmesi gereken bir alan olduğunu düşünüyoruz. 
Bunun içinde personelimize temel temizlik eğitimlerinin yanı sıra enfeksiyon kuralları, hasta güvenliği gibi eğitimlerde veriyoruz.

arf

Yukarı