Ana içeriğe atla

reklam

Catering

HACCP HİJYEN BİLİNCİNİ GELİŞTİRİYOR

19.01.2017 - 14:49

Biltur Catering Genel Müdür Yardımcısı Sezai Sarıkcı, “Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi ve HACCP uygulamalarının toplu yemek sektörüne en büyük katkısı, sektör çalışanlarının, dolayısıyla da toplumun hijyen bilincinin gelişmesi” diye konuştu.

RE-ORGANİZASYON İLE VERİMLİLİK ARTIŞI

17.01.2017 - 10:43

Üç Öğün Catering Yönetim Kurulu Başkanı Yardımcısı Faruk Dural, 2016’da satışlarının aynı olmasına rağmen, re-organizasyon ile verimlilik artışı sağlayarak karlılıklarını 3 kat artırdıklarını ifade etti.  

Hedef, balık ekmeğin global markası olmak

15.12.2016 - 16:27

Hamsi Finger Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Dilek Gediz, “Dünya çapında bir marka olabilmek için öncelikle kendi ülkesindeki her müşteriye ulaşmayı hedefleyen Hamsi Finger,  bu hedef doğrultusunda 81 ilde en az 81 Hamsi Finger şubesi açmayı planlıyor” dedi. 

İNSAN SAĞLIĞINI ÖNEMSİYORUZ

15.12.2016 - 15:08

Sardunya HAZIR YEMEK İcra Kurulu Üyesi Sanlı Kıral, insan sağlığını önemsediklerini söyleyerek, “Müşteri memnuniyeti, personel eğitimleri ve gıda güvenliği çalışmalarıyla yemek sektörünün kalite çıtasını sürekli yukarı çeken firma olmak için çalışıyoruz” dedi.

HACCP ile standart ve sağlıklı üretim...

15.12.2016 - 15:06

Keyveni Catering Genel Müdürü Sadık Çelik, “Standart ve sağlıklı üretim tüm aşamaların prosedürler ile belirlenmesiyle sağlanabiliyor. Kim, nerede, ne zaman, nasıl, niçin soruları sorularak tam olarak cevaplanıp, tüm tehlikeler saptanıp ona göre süreçler yönetildiğinde hata otomatik olarak minimize oluyor. HACCP, bu minimizasyonu gıda sektöründe yapmamızı sağlayan sistem” dedi.

“HACCP’yi uygulamalarımıza bütün olarak yansıtıyoruz”

15.12.2016 - 14:58

Resport Catering Kalite Yönetim Temsilcisi Zeynep Coşkun, “Yalnızca HACCP sistemi uygulamanın ötesinde inovasyon çağına ve gelişen dünya düzenine kolay adaptasyon sağlayabilmek, müşterilerimize en sağlıklı ve güvenilir gıdayı sunabilmek için HACCP ve ilgili kalite sistemlerini uygulamalarımıza bir bütün olarak yansıtıyoruz” dedi.

HACCP KAYIPLARI ENGELLİYOR

13.12.2016 - 17:41

APLUS Entegre Kalite Yönetim Sistemleri Müdürü Sevda Samancı, “HACCP prosedürleri ilk olarak ürün ve zaman kayıplarını engelliyor” dedi.

Her gün binlerce insana yerinde yemek hizmeti...

16.11.2016 - 18:00

Sodexo Entegre Hizmet Yönetimi CEO’su Ahmet Zeytinoğlu, her gün iş merkezleri, fabrikalar, eğitim ve sağlık kurumları gibi çeşitli segmentlerdeki kuruluşlarda farklı yaş gruplarından binlerce insana yerinde yemek hizmeti sunduklarını kaydetti.

Subscribe to Catering

reklam

Yukarı