Ana içeriğe atla

BANNER

BİR YAŞAM ALANINDAN FAZLASI…

15.08.2018 - 16:54

SUR YAPI, ANTALYA’DA TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİNE İMZA ATIYOR. SUR YAPI’DAN BU BÜYÜK PROJE HAKKINDA DETAYLI BİLGİ ALDIK.

Sur Yapı, Antalya’da Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm projesine imza atıyor. Bu büyük projeye Sur Yapı’nın imza atma süreci nasıl başladı?  
2017 Mart sonu sözleşme imzaladık. İmza sonrasında hızlıca çalışmalara başladık. Projemizin geliştirilmesi ve diğer tüm hazırlıkları için gecemizi gündüzümüze kattık. 2017 Ağustos tarihinde projemizin hafriyatı çıkarılmaya başlandı. Aralık 2017’de satışa başladık. Daha sonra Büyükşehir Belediyemiz kura çekimlerini yaptı. Şimdi ise ikinci etabımızın satışlarına devam ediyoruz. 2019 Aralık ayı itibariyle ise projemizin ilk etabının teslimlerine başlayacağız.

Antalya’daki projenin detaylarından bahsedebilir misiniz? Ne kadarlık alanda ne kadarlık konut ve iş yeri inşa ediyorsunuz?
Antalya’da bir “yaşam alanı”ndan fazlasını inşa ediyoruz. Kepez-Santral bölgesinde 8 milyar TL yatırımla hayata geçirdiğimiz Sur Yapı Antalya projesi, 1 milyon 300 bin metrekare alan üzerinde yükseliyor. Projemiz 19 bin bağımsız bölümden oluşuyor. Konut, ofis ve iş yerlerinin yanı sıra kendi hastaneleri, okulları, oteli, camileri, yeşil alanları ve alışveriş caddesiyle 70 bin kişinin yaşayacağı yeni bir şehir inşa ediyoruz. Bu projeyle yeşili ve maviyi hayatın merkezine yerleştiriyoruz.

Bu proje tamamlandığında Antalya ve Türkiye neler kazanacak?
Sadece burada oturanlar için değil Antalya’nın farklı bölgelerinde yaşayan insanlar için de yeni bir cadde, yeni bir sosyal yaşam alanı sunacağız. Antalya için de yeni bir cazibe merkezi oluşturacağız. 
8 yılda hayata geçecek olan bu projede her yıl ortalama 1 milyar TL’lik ticari hacim oluşacak. Şehrin ekonomisine ciddi katkı sağlayacağız. Malzeme alımından taşeron ve müteahhit seçimine kadar Antalyalılara öncelik veriyor, yerel ekonomiye katkı sağlıyoruz. Bu sayede oluşacak değerin büyük bir kısmının Antalya’da kalmasını sağlıyoruz. Daha şimdiden Antalya’ya yaklaşık 70 milyon TL girdi sağlandı. Proje tamamlandığında 40 bin kişilik bir istihdam rakamına ulaşacağız. 

Şu an proje hangi aşamada? Satışlar nasıl gidiyor?
Ön satışı gerçekleşen, 2019 yılında teslim edilecek 6 bin 417 konutluk ilk etabın inşası tam gaz devam ediyor. Projede 25 kule vinç aynı anda çalışıyor. 93 adet blokun inşası toplam sayısı 3 bin çalışanı bulan farklı ekiplerce gerçekleştiriliyor. 
Projemiz umduğumuzun üzerinde büyük bir ilgi gördü. Bin 800 konutun satışı yapılmış durumda… Türkiye’nin 81 iline ev sattık. Avrupa’da yaşayan Türklerden ciddi talep alıyoruz, satıyoruz. Dünya genelinde 600 kentten internet sitemiz ziyaret edildi. Rusların yanı sıra Arap ve İranlı kardeşlerimizden talep aldık. Yabancıya satışımızın daha fazla olacağını düşünüyoruz. 

Sur Yapı’nın devam eden ya da başlamayı planladığı en önemli projeleri hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz? 
Antalya 2023’e kadar devam edecek büyük bir proje olduğu için önceliğimiz bunu tamamlamak üzerine… Türkiye’de ilk kez bu kapsamda geniş bir alan dönüşüme tabii tutuluyor. Önemli bir iş yapıyoruz, bu nedenle gece-gündüz demeden çalışıyoruz. Yeni yatırımlar yapmaya devam edeceğiz. İstanbul’da birçok proje üzerinde çalışıyoruz. Ayrıca İzmir’de de bir projemiz olacak, hazırlıklarını yapıyoruz.

arf

Yukarı