Ana içeriğe atla


BANNER

BAŞARIMIZIN SIRRI ZAMANI İYİ YÖNETMEK

11.03.2020 - 13:46

ATC GRUP ULUSLARARASI NAKLİYAT GENEL MÜDÜRÜ AYŞEM ULUSOY: “Lojistik sektöründe zamanı iyi yönetirseniz başarılı olursunuz. Riski büyük olan zor bir sektör. Eğer buna gönül veriyorsanız bu işin üstesinden gelebilirsiniz.”

Erkek egemen sektörler arasında görülen lojistikte artık bu imaj son buluyor. Türkiye’nin lokomotif sektörlerinden lojistikte kadın yönetici sayısı hızla artıyor. Kimisi aile şirketini devralan kimisi kendi işini kuran kadın yöneticiler, sektöre kendi imzalarını atıyor. Bu başarılı kadın yöneticilerden biri de ATC Grup Uluslararası Nakliyat Şirketi’nin Genel Müdürü Ayşem Ulusoy.

1995 yılında Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olan Ulusoy, fakültenin kariyer yönlendirme programlarında lojistik mesleğiyle tanışmış. Farklı firmalarda yöneticilik yaptıktan sonra 2000 yılında eşi Orhan Cem Ulusoy’un kurduğu ATC Grup’a geçmiş. Şirketin tekrar yapılanması ve pazarlama konularında aktif görev alan Ayşem Ulusoy ile sektörde kadın olmanın zorluklarını konuştuk. Lojistikte kadın olmanın dezavantajını yaşamadığını belirten Ulusoy, “Kadın olmanın bana avantajı bile oldu. İlk başta erkekler sizi anlamaya çalışıyor. Konuşmanıza bakıyor. Eğer doğru olanı söylüyorsanız sizi dinlemeye başlıyorlar. Bu sadece iş hayatında değil,  evde de böyle. Kadının problem çözme ve sorunları yönetme yeteneğini avantaja dönüştürdüm. İşinizi çok iyi yapıyorsanız, kadın ya da erkek olmanın bir farkı yok. Operasyonel süreçleri ne kadar detaylı yönetirseniz o kadar kolay bir sektör.” diyor.

ZORLUK SEKTÖRÜN DOĞASINDA VAR

Kadın ya da erkek olmaktan ziyade zorluğun sektörün doğasında olduğunun altını çizen Ayşem Ulusoy, şu ifadeleri kullanıyor: “Her şeyden önce siz bir emanetçisiniz. Lojistik sektöründe önce kötüyü düşünmelisiniz. Yüzbinlerce dolar değerindeki bir malzemeyi TIR’a yükleyip kilometrelerce uzağa götürüyorsunuz. Riski çok büyük olan zor bir sektör. Eğer gönül veriyorsanız bu işin üstesinden gelebilirsiniz.”

ATC Grup Genel Müdürü Ulusoy, sektörde başarılı olmalarını ise ‘zamanı iyi kullanmak’ şeklinde yorumluyor. “Bizim sektörde zamanı iyi yönetirseniz başarılı olursunuz.” derken, şu hususa dikkat çekiyor: “Lojistik sektöründe eğer karşınızdaki bir sorun olmadığını belirtiyorsa aslında büyük bir problem var demektir. Çünkü karşınızdaki kişi sorunun farkında değildir. Problemin farkında olmamak sektörümüzün en büyük bir sorunlardan bir diğeridir.”

YAZILIMA CİDDİ YATIRIM YAPIYORUZ

Ayşem Ulusoy, sektörün geleceğini değerlendirirken, özellikle yazılıma ciddi yatırımlar yaptıklarını şöyle anlatıyor: “İyi çalışan, işini düzgün yapan firmalar, finansını iyi yönetip satın almasını çok iyi yapanlar haklı olarak iyi bir noktaya ulaştı. Ancak aradaki skala da açıldı. İşi daha amatörce yapan şirketler var. Bizler ise yazılıma, arabalara, depolara büyük miktarda yatırımlar yapıyoruz. Sonuçta bizim şirketimiz ile o firmalar arasında bir dengesizlik oluşuyor. Bacasız fabrika gibiyiz. Sanayiciyle aramızda bir farkımız yok. Onlar gibi büyük miktarda yatırımlar yapıyoruz. Özellikle yazılımın bizim sektör için hayati olduğunu düşünüyorum. Kısa vadede bizler birer yazılım firmasına dönüşeceğiz.”

Ayşem Ulusoy’dan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne ilişkin görüşlerini de aldık. Yönetim kurullarında kadına fazla yer verilmesini isteyen Ulusoy’un değerlendirmeleri ise şu şekilde: “Kadın vurgusu son dönemde çok iyi yapılıyor. Kadınlar artık birçok sektörde ön planda yer alıyor. Ancak yönetim kurullarında kadınlara daha çok şans verilmesini istiyorum. Hayatın her alanında kadının sorumluluğu çok fazla. Bu sorumluluk sadece işyeriyle bitmiyor, evde de devam ediyor. Kadının yerinin yavaş yavaş Türkiye’de oturduğunu düşünüyorum.”

arf

Yukarı