Ana içeriğe atla

autorola

ÇÖZÜM ODAKLI KADIN YÖNETİCİLER SEKTÖRDE BAŞARILI OLUR

11.03.2020 - 14:00

Transorient Yönetici Ortağı Nil Tunaşar, lojistik sektörünü seçen kadın yöneticilerden. Başarısının sırrını “Detayları görüp sonuca odaklanan kadın yöneticiler bu konuda çok başarılı. Kadın olarak bizler ilk kapıyı kolay açabiliyoruz. Sonuç ve çözüm odaklı olmak ise başarının sırrı.” şeklinde özetleyen Tunaşar, iş hayatıyla ilgili sorularımızı cevapladı.

Öncelikle kısaca kendinizden bahseder misiniz, sektöre nasıl girdiniz?

Hacettepe Üniversitesinde İngilizce Dili ve Edebiyatı bölümünde okudum. Henüz üniversite 3. sınıftayken bir dış ticaret firmasında partime çalışmaya başlamıştım. Ardından bir süre TRT için belgesel çevirmenliği yaptım. İş yaşamına ilk olarak Ford Motor Company Türkiye ofisinde başladım. Birkaç yıl sonra Ford’a hizmet veren Sumerman International’dan aldığım iş teklifi ile lojistiğe geçtim. O dönemde Air Express Türkiye partneri olarak ilk lojistik eğitimimi Belçika’da aldım. Sonrasında Transorient maceram başladı. Uzmanlığım, hava lojistiği olduğundan havayolu konsolidasyon ağını genişletmek ilk hedefti. Yıllar içerisinde uzmanlık alanlarımız kara, deniz ve son olarak da intermodal olarak genişledi. Son derece hareketli ve keyifli bir 25 yıldı.

Lojistik sektörü erkek çalışanların yoğun olduğu bir sektör olarak algılanıyor. Böylesi bir anlayışın hakim olduğu lojistik sektöründe kadın yönetici olmak ne demek?

Lojistiğin depolama-gümrükleme gibi aşamalarında saha ziyaretleri, erkek egemen bir sektörde bazı fiziksel zorluklar getiriyor beraberinde. Yönetim anlamında da ata erkil bir toplumda saygınlık ve otoritenin kabulünde zorluklar oluşuyor. Ancak bu sosya-kültürel alt yapı, kadın olarak bizlerin ilk etapta daha kolay ve öncelikli olarak dinlenir olmamızı da sağlıyor.

İş yaşamında birçok yönetici kısa dönem planlama ile çalışıyor. Aslında sürdürülebilir kurumsal yapılarda orta ve uzun vadeli planlama yapmanın gereğine inanıyorum. Kadın yönetici olmak demek, sürece ve detaylara odaklanmak demek. Tüm bunları yaparken detayda kaybolmadan büyük resmi görüp sonuca ulaşabilenler sürdürülebilir büyümeyi yakalıyor.  Detayları görebilen ama sonuca odaklanan, planlama yapan kadın yöneticiler bu konuda çok başarılı.  Kadın olarak bizler ilk kapıyı kolay açabiliyoruz. Sonuç ve çözüm odaklı olmak ise başarının sırrı!

İş hayatında başarıyı yakalamak için kadın meslektaşlarınıza neler önerirsiniz?

Yeterli eğitimin edinmelerini, eğitim paralelinde klasik yöntemleri sorgulamalarını, yenilikçi bakış açısını ilke edinmelerini öneriyorum. Dünya ve iş yapış biçimleri o kadar hızla değişiyor ki, ancak “neyi daha farklı yapabilirim” diye düşündüğünüzde başarıya ilerleme hızınız artıyor. Bunun yanında değinmek istediğim diğer bir konu sadece kadınlar için değil  herkes için. Başarıya giden yolda birçok problemle karşılaşabilirsiniz. Problemlerle karşılaştığınız da süreci bırakmayın, vazgeçmeyin, olaya bakış açınızı değiştirerek bu problemi nasıl çözerim diye düşünün, başarabildiğinizi göreceksiniz.

Lojistik sektörüne yön veren kadın yöneticilerden biri olarak bundan sonraki hedefinizden bahseder misiniz?

Bu soruyu kadın veya patron kimliğimle değil, bir iş insanı kimliğimle cevaplamak isterim. Bizler iş yerimizde hep farklı, sıra dışı, yenilikçi ve duyarlı bir gelişim gösterdik. Bundan sonraki hedefimiz de aynı yolda yürürken dünyadaki müthiş değişim rüzgârını yakalayabilmek, teknolojik dönüşümü gerçekleştirebilmek, sürekli fark yaratabilmek, tüm bunları yaparken de yenilikçi, insana ve çevreye duyarlı kalabilmektir.

autorola

Yukarı