Ana içeriğe atla

http://www.alltrans.com.tr/

FİLONUZU YÖNETİRKEN GİDERLERDEN TASARRUF EDİN

09.05.2018 - 16:24

Estepe Bilgi Teknolojileri’nin sahibi Sebahat Tepe, geliştirdikleri yazılımlarla şirket FİLOLARININ TÜM operasyonel giderlerini detaylı takip edip ciddi tasarruflar sağladıklarını belirtiyor. 

Estepe Bilgi Teknolojileri, 15 yıldır FKS (Filo Kiralama Sistemi) ile filo kiralama firmalarına yazılım çözümleri sunarak kârlılıklarını artırıyor. Şu an 76 bin 900 aktif kiralık araç Estepe yazılımlarıyla yönetiliyor. Estepe, filo kiralama sektöründeki deneyimiyle, farklı sektörlerde faliyet gösteren özmal ve ticari araç filosu olan firmalara da FYS (Filo Yönetim Sistemi) ile 3 yıldır hizmet sunuyor.  Yakıt, servis gibi büyük giderlerin detayına inerek kıyaslamalı raporlamalar hazırlıyor ve şirketlerin tasarruf etmelerini sağlıyor.
FYS Akıllı Yazılım Çözümleri, dinamik operasyonel süreçlerin içinde kaybolmadan, maliyetleri kontrol edip, kayıp kaçakları önleyerek  giderleri azaltmak üzere tasarlanmış bir sistem. ‘Tasarruf’ gerçekten içi matematik ve akıl ile doldurulmuş, fonksiyon ve raporlar ile beslenmiş gerçek bir deneyimdir.
 

e

 

Peki, Filo Yönetim Sistemi’ni kimler kullanabilir? 
Estepe Bilgi Teknolojileri’nin sahibi Sebahat Tepe, ticari faaliyetini yürütürken araç kullanan tüm sektörlerdeki bütün firmaların kullanabildiğini söylüyor: “Filonuzun özmal ya da kiralık, binek ya da ticari olması fark etmez, her durumda kurumun faydasına dönüşecek tasarrufu sağlamak mümkün. Bu tasarrufla da yazılıma yaptığınız yatırımı geri kazanmanızı sağlıyoruz. Ayrıca süreli bakımların yoğun olduğu iş makineleri sektöründe de son derece faydalı olmaktadır. Yazılımlarımızı Sütaş ve Arkas gibi büyük filoların olduğu firmalar ile 20-30 ticari aracı olan farklı ölçeklerdeki firmalar kullanmaktadır.”

TÜM OPERASYONEL GİDERLERİ DETAYLI TAKİP EDİYORUZ 
Sebahat Tepe, gerçek filo yönetimini de şöyle tarif ediyor: “Filo yönetimi, maalesef aracın GPS ile yerini takip etmek ve gider faturalarını muhasebeye işlemek sanılıyor. Aracın coğrafi konumu, hangi rutu kullanacığı ve taşıdığı yük, muhasebe ve lojistik sisteminin konusuyken; filonun giderleri, maliyetleri ve tasarrufu Filo Yönetim Sistemi’nin konusudur. Biz filo yönetimi denince, o araca ait tüm operasyonel giderlerin takibinden bahsediyoruz. Bu takip sonucunda elde edilen verileri kullanarak raporlamalarla tasarruf sağlıyoruz. 
Servis ve bakımlar, yakıt takibi, atölye ve stok yönetimi, lastik yönetimi, poliçe yönetimi, ceza ve hasar yönetimi, muayene takibi, zimmet yönetimi, döküman ve süreli belge yönetimi gibi modüllerle filonun tüm operasyonel giderlerini detaylı takip ediyoruz.” 

EN ÇOK TASARRUF LASTİK, SERVİS VE YAKITTA
En çok tasarrufun lastik, servis ve yakıt giderlerinin iyileştirilmesiyle sağlandığını ifade eden Sebahat Tepe, “Aynı tip araçların kilometre başına ortalama ve dönemsel yakıt tüketimleri, işçilik ve yedek parça bazında fiyat kıyaslamaları ve lastik kullanım bilgileriyle ortalamanın üstündeki giderlerin tespitini sağlıyoruz. Bu bilgileri kıyaslama raporlarıyla işleyerek kayıp kaçakları önlüyor ve maliyetlerin kontrol altına alınmasına yardımcı oluyoruz. Bu maliyetler şirket, bölge, masraf merkezi ve proje bazında takip edilip raporlanmaktadır.” şeklinde konuşuyor.
Filo Yönetim Sistemi ile bir yandan da varlık yönetimi yapılabildiğini dile getiren Estepe Bilgi Teknolojileri’nin sahibi Sebahat Tepe, “Her türlü araç ve ekipman takip edilebilir. Örneğin asansörler, jenaratörler, fabrika üretim bandı makinaları, forkliftler, vinçler, likit tankerleri, çiftlik makinaları, dorse gibi ticari faaliyete destek veren her türlü araç, cihaz ve ekipman yönetilebilir.” diyor.
Milyonlar değerindeki filoları yönetirken, aylık milyon seviyesinde giderler oluştuğunu ifade eden Sebahat Tepe, “Bu giderler içinden yüzde 1 seviyesinde bile optimizasyon sağlansa, bu tasarruf hem kurumun hem ülkenin cebine kalacak bir fayda olup teknolojiye yapılan yatırım geri dönüş sağlayacaktır.” şeklinde konuşuyor. 
Tepe Estepe Filo Yönetim Sistemi’nin 15 yıllık tecrübe ve bilgi birikimiyle sürekli geliştiğini, sektörün dinamiklerine göre güncellendiğini ve araç filolarıyla ilgili tüm finansal ve operasyonel süreçleri yönetebilen bir yazılım olduğunu belirtiyor.

YAZILIMLAR DA OTOMOBİLLER GİBİDİR
Sebahat Tepe, son olarak, bilgisayar yazılımlarını otomobillere benzetiyor: “Bilgisayar yazılımları da otomobiller gibidir. Hepsinde 4 teker ve bir direksiyon vardır. Hepsi sürücüsünü bir yerlere götürür. Ama nasıl götürdüğü, hangi deneyimi yaşattığı farkı oluşturur. Yazılımın niteliği, Ar-Ge’si, tasarımı ve fonksiyonalitesi bu yolculuğun hangi konfor ve koşullarda yapılacağını belirler.”

 

r

GALATA

Yukarı