Ana içeriğe atla

medya

endüstri 4.0’a hazır mıyız?

09.11.2017 - 11:40

Sevgili Hizmetix Okuyucuları,
Yeni bir sayıyla tekrardan karşınızdayız, hem de oldukça kapsamlı ve zengin bir içerikle… Bu ay ekonomi bölümümüzde Endüstri 4.0 kavramı üzerinde durarak, sanayimizin bu dönüşüm için hazır olup olmadığını,  Endüstri 4.0 ile geleneksel imalat sanayinin yerini, bilişim teknolojileriyle entegre olmuş üretim sistemlerine bırakmasının sanayide ne gibi etkiler yaratacağını, 4’üncü sanayi devriminin nitelikli insan gücü ve istihdam alanındaki olumlu-olumsuz etkilerini, Türkiye’nin bu alanda hangi ülkeleri model alabileceğini sayfalarımıza taşıdık. Turkcell, Mercedes, SAP, Türk Telekom, Assan Hanil gibi önemli firmaların yer aldığı bölümümüzü mutlaka okuyun!

İŞ HAYATININ PARLAYAN YILDIZI “LOJİSTİK”
İş yaşamında gelişimin en hızlı olduğu alanlardan biridir lojistik. Ticaretteki gelişim ile birlikte hızlı bir şekilde değişim içine giren lojistik sektörünün, geleceğin kent yaşamında varacağı düzeyi “Logitrans Transport Lojistik Fuarı Özel Bölüm” başlığı altında Kasım sayımızda sorgulayıp,  lojistiğin tüm boyutlarını irdeledik.
Bildiğiniz üzere değişen yaşam şartlarına uyum sağlamak için sadece hizmet biçimi değil, kullanılan tüm ekipmanlar da değişim geçiriyor, bununla birlikte araçlar kadar yollar ve yapılar da değişime uğruyor. Haliyle lojistik sektörü de tüm bu yeni gereksinimlere yanıt verecek bir dönüşüm yaşıyor. Lojistik sektöründe yaşanan değişimleri, firmaların mevcut değişime ayak uydurmak adına ne gibi çalışmalar yaptıklarını, Türkiye’de lojistik sektörünün gelişimini ve durumunu, lojistik sektöründe yaşanan teknolojik gelişmeleri, firmaların sağlamış oldukları hizmet kalitesini ve gelecek döneme ilişkin yatırım planlarını bu sayımızda ele aldık. 

DİJİTALLEŞMENİN İŞ MODELLERİ ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ 
İçinde yaşadığımız son 15 yıldaki değişimlere kuş bakışı baktığımızda teknolojinin bizi hayal edemeyeceğimiz noktalara getirdiğini görüyoruz. Bugün yazılım, yapay zeka, bulut bilişim, e ticaret ve m ticaret, ödeme mobil ödeme sistemleri, e dönüşüm, dijital perakendecilik, ERP gibi pek çok alanda yatırımlar hızla artıyor. Kasım sayımızda tüm bu alanlardaki yatırımları, dijitalleşmenin etkilerini ve sağlamış olduğu avantajları, bu alanlardaki son gelişim ve değişimleri sizlere aktarmaya çalıştık. 

rize

 

Yukarı