Ana içeriğe atla

BANNER

TÜRKİYE’DE GİDECEK DAHA ÇOK YOLUMUZ VAR

26.06.2018 - 10:22

Kärcher Türkiye Genel Müdürü Gökhan Hasan Gökmen: “2017 bizim için hakikaten çok çok iyiydi. Kurdaki hareketlilik temkinli olmaya itse de 2018’de planlamamızın çok önündeyiz. Türkiye’de gidecek daha çok yolumuz var.”

Röportaj: Necati Kola

Dünyada ve Türkiye’de temizlik makinesi denince akla ilk Alman temizlik devi Kärcher geliyor. Sarı rengiyle akıllara kazınan Kärcher, üstün temizlik teknolojileriyle alanında öncü olmayı sürdürüyor. Kärcher Türkiye Genel Müdürü Gökhan Hasan Gökmen ile markayı ve Türkiye pazarını konuştuk.

Temizlikte birçok ilke imza atan Kärcher’ı bir de sizden dinleyebilir miyiz? 
En büyük farkımız, işimizin sadece temizlik teknolojileri olması. Bunu diyebilen firma sayısı yok denecek kadar az. Temizlik makinesi üreten firmalar bile bu kapsamda üretmiyor. Sadece basınçlı yıkama makinesi, sadece profesyonel makine ya da sadece belediye tipi temizlik makinesi üretiyor. Bizim en büyük farkımız, temizlikle ilgili her şeyi üretmemiz. Evinizde kullandığınız ufacık elektrikli süpürgeden sokağı süpüren birkaç yüz milyon Euro’luk makinelere ve tesis, filo yönetim yazılımlarına kadar her şeyi üretiyoruz. Kärcher’in bir farkı da 83 yıllık köklü bir aile firması olması. Hâlâ aile firması ve halka açık değil. Bu da şirketi çok işlevsel ve dinamik kılıyor. Uzun vadeli planlar yapılabiliyor. Bir özelliği de Alman firması olması. O kültürün her şeyini taşıyor. Yenilikçi, sağlam, iddialı ve mühendislik harikası...

Kärcher denince sizin aklınıza ve müşterilerinizin aklına ilk neler geliyor?
Benim aklıma ilk sarı renk geliyor (gülüyor). Sarı renk kalıcı olmuş, bizimle özdeşleşmiş. Müşterilerimiz için de aynı şekilde. Renk kısmı işin esprisi ama Alman markası olduğu için akla ilk sağlamlık geliyor. Uzun süre kullanılabilir, problem yaşanmaz ve performansı iyidir gibi… Bunun dışında, firma yıllardır inovatif gittiği için, müşteriler hep yenilikçi ürünleri bizden bekliyor. Sağlamlığın yanında yenilikçilik ve inovatiflik de Kärcher ile özdeşleşmiş durumda. 

Kärcher, dünya genelinde 2017’de yine bir büyüme trendi izledi. Peki, Kärcher Türkiye açısından 2017 nasıl geçti? 
2017 çok iyi bir sene oldu. Hem Kärcher Global hem de Kärcher Türkiye için… Bizim zaten 2020’ye kadar 10 yıl üst üste dünya genelinde yüzde 10 ve üzeri büyüme hedefimiz vardı. Dünyada da inişler-çıkışlar oluyor tabii. Bir yıl hedefin altında kalsak da diğer yıl hedefin üzerine çıkarak ortalamayı tutturuyoruz. 2017 bu açıdan çok iyiydi. Globalde ciro olarak 2,5 milyar Euro’yu geçtik. Bu tabii psikolojik bir sınır oluyor firma büyüklüğü açısından. O yüzden bu sınırı geçmek çok sevindirici oldu. Şirketimiz hem bütçe hedeflerini yakaladı hem de büyüme elde etti. Bizim tabii Avrupa’dan farklı gündemlerimiz ve hedeflerimiz oluyor. Bir kısmı bize bağlı, bir kısmı da dış etkenlere bağlı. Bize bağlı olun şu: Biz oran olarak Kärcher’in globaldeki büyüme hedeflerinin daha üzerinde hedeflerle gidiyoruz. Çünkü Türkiye’de gidecek daha çok yolumuz var. Geçen sene bu büyüme oranlarını elde ettik. Euro’nun TL karşısındaki aşırı değerlenmesine rağmen yüzde 40 civarı bir büyüme elde ettik karlılık anlamında. Biz zaten böyle üst üste radikal büyüme rakamları yakalıyoruz. 2015 bu anlamda müthiş bir seneydi. 2016 nispeten iyiydi. 2017 ise hakikaten çok çok iyiydi.

GELECEKLE İLGİLİ BEKLENTİLERİMİZ BÜYÜK
Peki, 2018 nasıl başladı? 

Bu sene de hacim anlamında çok iyi başladı. Planlamamızın çok önündeyiz. Türkiye’de nihai hedefimiz globalde var olan algımızı ülkemize de taşıyarak yılların uzmanlığıyla gelen Kärcher deneyimini müşterilerimizle buluşturmak.

Siz Euro ila alıp TL ile mi satıyorsunuz? 
Biz Euro olarak alıp genellikle TL ile satıyoruz. Ürünün boyutuna ve sipariş teslim süresine göre değişiyor. Ama siparişe özel gelen endüstriyel ürünlerinizi Euro olarak satıyoruz. Bunlar 50 bin, 100 bin Euro’luk büyük temizlik makineleri. Ama perakendede hepsi TL olarak satılıyor. 

Türkiye pazarını nasıl görüyorsunuz? Yakın dönemdeki hedefleriniz neler?
Genel olarak baktığımızda Türkiye çok büyük bir pazar. Temizlik sektörü de -hacim olarak en azından- değişken bir sektör değil. Temizlik, ana ihtiyaç. Her yerde her zaman temizleniyor. Sarf malzemelerine ve temizlik makinelerine her zaman ihtiyaç var. Kaldı ki profesyonel temizlik makinesi kullanımı Türkiye’de düşük seviyedeydi. Yavaş yavaş yükseliyor bu. Temizlik firması kullanımı da aynı şekilde yavaş yavaş yükselen bir trend. Dolayısıyla bu trendlerle beraber bizim gidecek çok yerimiz var. Gelecekle ilgili beklentilerimiz büyük.

CİROMUZUN YÜZDE 75’İ PROFESYONEL ÜRÜNLERDEN
İki ana ürün grubunuz var. Ev tipi ve profesyonel… Hangisinin cirosu daha fazla?

Ciromuzun yüzde 70-75’ini profesyonel ürünler oluşturuyor. Buradaki ürün gamımız oldukça geniş. Bunun içinde zemin grubu var, basınçlı yıkama grubu var, elektrikli süpürge grubu var, belediye ekipmanları grubu var, teknik servis grubu var. Ev tipi ürünler ise ciromuzun yüzde 25-30’unu oluşturuyor. Ev tipinde ise basınçlı yıkama, buharlı temizleme ve elektrikli süpürgeler yer alıyor.

16 TANE KÄRCHER CENTER’IMIZ VAR
Satış ve servis ağınızdan bahsedebilir misiniz? 
Profesyonel alanda 130 civarında bayimiz var. Ev tipi dediğimiz perakendede ise bin nokta diyebiliriz. Profesyonelde ürünlerimizi bayilerimiz ve direkt satış elemanlarımız aracılığıyla pazarlıyoruz. Direkt satış çalışanlarımız, daha çok otel ve tesis yönetim firmaları gibi büyük müşterilerimizle ilgileniyor. Bayilerimizin 12 tanesinin Kärcher Center’ı var. İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya olmak üzere 4 tane de bizim var. Toplam 16 Kärcher Center’ımız bulunuyor. Kärcher Center’larda hem showroom hem teknik servis hem de o bölgeye bakan satış elemanlarının ofisleri bulunuyor.

arf

Yukarı