Ana içeriğe atla

bridgestone

BİLİŞİM SEKTÖRÜ KADINLAR İÇİN AVANTAJLARI FAZLA OLAN BİR SEKTÖR

12.06.2019 - 14:50

ESTEPE BİLGİ TEKNOLOJİLERİ GENEL MÜDÜRÜ SEBAHAT TEPE, 1997'DE BAŞLADIĞI İŞ HAYATININ 6 YILINI ÇEŞİTLİ KURUMSAL FİRMALARDA YAZILIMCI VE PROJE YÖNETİCİSİ OLARAK GEÇİRDİ. 2003’TEN BU YANA DA KENDİ ADINI TAŞIYAN BİR YAZILIM ŞİRKETİ VAR.  KENDİSİYLE YAZILIM SEKTÖRÜNDE CİNSİYETİN ETKİLERİ ÜZERİNE KONUŞTUK.

Sebahat Hanım, öncelikle yazılım sektörüne girişinizi kısaca anlatır mısınız? Sizi teknolojiye yönlendiren faktörler nelerdi? 
İlk gençlik yıllarımda bilgisayar programları ile ilgili bir film izledim, zeka ve yaratıcılığın beraber kullanılabileceği özgün eserler üretebileceğim bu mesleği heyecanla keşfettim ve karar verdim, iyi bir bilgisayar programcısı, yani yazılımcı olacaktım, bu da matematik ve analitik açıdan iyi olmaktan geçiyordu. Bu tam bana göreydi. O zamanlar internet bizlerin erişebileceği bir kaynak değildi. Her şey sınırlıydı, öğrenmek için bilgiye ve bilene ulaşmak çok zordu.  Ama insan bir şeyi sevince ve isteyince bir şekilde yol bulunuyor.  

Yazılım sektöründe cinsiyet eşitliği var mı? Sektör kadın yazılımcılara nasıl bakıyor? Kadınların fikirleri ve uygulamaları dikkate alınıyor mu?
Birçok sektörün aksine, bilişim sektörü kadınlar için avantajları daha fazla olan bir sektördür. Kadının yenilikçi yaklaşımı, duygusal zekası,  sosyalliği, hayal gücü, gelişmiş estetik algısı, fonksiyonaliteye dayalı çözüm yaklaşımı, rekabeti gelişime, değişime dönüştürebilme becerisi bu alanda oldukça başarılı olmasını sağlamaktadır.  Hitap ettiği müşteri erkekte olsa kadında olsa rahatça empati kurabilir, müşterinin duygusuna, algısına, ihtiyacına yönelik akılda kalıcı, yaratıcı ve değer katan ürün ve hizmetleri rahatça sunabilir.
Dijital dünyanın teknolojik avantajları kadınların bilgi birikimi ve becerilerini kolayca kullanarak faydaya dönüştürebildiği bir alandır. Teknolojiyi kullanarak ticari fayda sağlamaya başlayan kadın girişimci sayısı oldukça fazla, ekonomik kalkınmaya faydası olacağı gibi, yeni nesli yetiştiren bu anneler farkında olmadan dünyanın geleceğini de şekillendiriyorlar.  Bu annelerin yetiştirdiği nesiller ise erken yaşta teknoloji ile beraber interaktif ve üretken olmayı keşfediyorlar.  Yakın zamanda telaffuz edilmeye başlanan “Dijital dünyanın mimarı kadınlar olacak” sloganı çok doğru bir tespit.  

Bir kadın yazılımcı olarak sektörde nasıl zorluklar yaşadınız? 
Erkek egemen operasyonel sektörlere ürün ve hizmet üretirken aslında pek zorlanmadım. Analiz, kodlama, proje yönetimi, test ve müşteri ilişkileri yönetimi bakımından; dikkat, disiplin, titizlik gerektiren bu alanda kadın olmanın avantajlarını yaşadım. Kadının detaycılığı ve aynı anda birden fazla işi yapabilmesi; hem kapsamlı hemde fonksiyonel çözümler üretebilmesini de sağlamaktadır. 
Çalışan anne olmanın zorlukları oldu, ancak anne olmanın motivasyonu ile hayata ve işe daha çok sarılarak, çocuklar için, gelecek için değer yaratmaya daha fazla çabalıyorsun. Hem kendi çocuğun hemde diğer çocuklar için geleceği inşa ediyorsun.  

"Kadından yazılımcı olmaz”, “Kadın dediğin teknolojiden anlamaz” diyenlerin aksine kadın yazılımcı olarak sektöre nasıl katkılarınız oluyor?  Nasıl projeler üretiyorsunuz? 
Kadın bakışının çözüm üretici yaklaşımı, estetik yaklaşımın tasarımlara yansıması ile ürünlerimizi hep değer katan faydalara dönüştürebildik.  Bu da mutlu müşteri ve sadakat yarattı. Böylelikle güzel ürünler üretebildik ve satabildik. Bizim Estepe olarak büyümemizde de, mutlu müşteri referansları çok etkin oldu. Detaycı görsel ve işlevsel bakış açısı ile tasarımı ve fonksiyonaliteyi buluşturarak, müşterinin ihtiyacını doğru analiz edip, etkin sonuçlar üretmemize olanak sağladı.  

FİLO YÖNETİMİNDE “AKILLI YAZILIM ÇÖZÜMLERİ” İLE TASARRUF SAĞLIYORUZ
Ben hep bilgisayar yazılımlarını otomobillere benzetirim: “Bilgisayar yazılımları da otomobiller gibidir. Hepsinde 4 teker ve bir direksiyon vardır. Hepsi sizi bir yerlere götürür. Ama nasıl götürdüğü, hangi değeri yarattığı, hangi deneyimi yaşattığı farkı oluşturur. Yazılımın niteliği, Ar-Ge’si, tasarımı ve fonksiyonalitesi bu yolculuğun hangi konfor ve koşullarda yapılacağını belirler.”
Yazılımların bilgi tutmaktan öte, yatırımcısına değer katan, işlerini kolaylaştıran, parasını koruyan akıllı yazılımlar olmasını misyon edinmiş bir teknoloji firmasıyız. Filo Yönetiminde “Akıllı Yazılım Çözümleri” ile tasarruf sağlıyoruz.  

Estepe Bilgi Teknolojileri Filo Yönetim Çözümleri üzerine yazılım üreten bir firma. Nasıl yazılım çözümleri üretiliyor? Yazılımlarınız nasıl bir verimlilik, kolaylık ve fayda sağlıyor?
Yazılımlarımız; araç filolarının tüm finansal ve operasyonel süreçlerini beraber yönetilebilecek şekilde, dinamik operasyonel süreçlerin içinde kaybolmadan, maliyetleri kontrol edip, kayıp kaçakları önleyerek, tasarruf etmek ve karlılığı arttırmak üzere tasarlanmıştır. Böylece müşterilerimizin rekabet güçlerini artırmaya ve kendi faaliyeti olan işe odaklanmalarına destek oluyoruz.
“Karlılık” ve “Tasarruf” reklam sloganı olmaktan öte, gerçekten içi matematik ve akıl ile doldurulmuş, fonksiyon ve raporlar ile beslenmiş gerçek bir deneyimdir. Müşterilerimizin bizi tercih etmesindeki en önemli sebeplerden biri budur. 
Faydaya dönüşmeyen hiçbir ürün sürdürülebilir ve kalıcı olamaz. Yazılım yatırımı sadece bilgi tutmak değil, bu bilgilerin sonucuna bağlı olarak tasarruf etmeyi ve kar elde etmeyi desteklemeli, yani yapılan yatırım kendini amorti etmeli, uzun vadede gelire dönüşmelidir.  

İŞ SÜREÇLERİNİZE TEKNOLOJİYİ DAHİL ETMİYORSANIZ MADDİ KAYIPLAR KAÇINILMAZDIR
Faaliyet alanınızda ne kadar güçlü de olsanız, iş süreçlerinize teknolojiyi dahil etmiyorsanız maddi kayıplar kaçınılmazdır. Cari hesapların, üretim takibinin, lojistik hareketlerinin ilgili yazılımlar ile takip edildiği gibi, filonuzun da mutlaka konunun uzmanı yazılımlar ile takip etmeniz faydalı olacaktır. Aksi halde faaliyetinizle para kazanmaya çalışıyorken araçlarınız ile para kaybediyor olacaksınız. Ortalama 100 aracı olan bir firma en az 10-15 milyonluk bir emtiayı yönetmektedir. Bu filonun yıllık milyonları bulan giderleri üzerinden %1 bile tasarruf sağlanabileceği düşünülürse, bu teknoloji yatırımının faydası tartışılmazdır.
Ticari faaliyetini yürütürken özmal ya da kiralık, binek, ticari araç  yada iş makinesi kullanan tüm firmalar  bizim “Akıllı Filo Yönetim Sistemi’ni kullanabilir, filosunu yöneterek tasarruf eder ve cebinden gereksiz paraların çıkmasını engelleyerek kurumun faydasına dönüştürebilir.  
Bir kadın bilişimci olarak tüm ürün ve hizmet yaklaşımımızı bu fayda sağlama üzerine kurguladık, başarılı olduk. Dolayısı ile hayatın her alanında olduğu gibi, kadının teknolojiye dokunuşunun da faydaya dönüşmesi kaçınılmaz olacaktır.

dfs

Yukarı