Ana içeriğe atla

deskar

SCHNEİDER ELECTRİC, SAĞLIK SİSTEMLERİNDE GELECEĞİ BUGÜNDEN TEMSİL EDİYOR

14.04.2021 - 14:30

Schneider Electric Türkiye, Orta Asya ve Pakistan Bölgesi Güvenilir Güç ve Dijital Enerji İş Birimi Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Sağlam: “Sağlık sistemlerinin artan taleplere hazır olması için hastanelerde esneklik ve bu esnekliğin sağlanmasında akıllı bina çözümleri anahtar rol oynuyor. Schneider Electric, sağlık sistemlerinde geleceği bugünden temsil ederek Nesnelerin İnterneti tabanlı, uçtan uca bağlı sistemlerle kusursuz hizmetlerin sunulmasını sağlıyor ve bir sonraki süreçte de hastanelerin ‘uzaktan’ yönetimine odaklanıyor.”

Schneider Electric, dijital enerji ve otomasyon çözümleri alanında dünyanın lider şirketlerinden. Schneider Electric’in yapısından ve Türkiye’deki gelişiminden bahseder misiniz?

180 yılı aşkın bir süredir faaliyet gösteren ve bu süreçte endüstrinin gelişimine öncülük eden kurumlardan biri olan Schneider Electric, “Enerji Yönetiminin Dijital Dönüşümü ve Otomasyon” alanında 100’ü aşkın ülkede, 135 binden fazla çalışanıyla hizmet veriyor. Türkiye'de 1988 yılından bu yana Manisa ve Gebze’de bulunan yeşil bina sertifikalı 2 üretim tesisimiz, 1500’ün üzerinde çalışanımız ve 200'e yakın yerel iş ortağımızla faaliyetlerimize devam ederken, pazara sunduğumuz akıllı binalar ve şehirler, loT ve Endüstri 4.0 odaklı enerji verimliliği çözümlerimiz ile ülkemizin enerji kaynaklarının etkin ve verimli kullanılmasına 30 yılı aşkın süredir katkıda bulunuyoruz. Türkiye’de ürettiğimiz yenilikçi ürünlerimizi ise 80’i aşkın ülkeye ihraç ederek ülke ekonomisine katkı sağlamaya devam ediyoruz.

Schneider Electric, pek çok sektör için çözümler geliştiriyor. Pandemi döneminde ise sağlık hizmetleri en önemli sektörlerden biri haline geldi. Sağlık hizmetleri için geliştirdiğiniz yenilikçi teknolojilere sahip çözümleriniz nelerdir?

Koronavirüs salgını, sağlık kuruluşları için benzeri görülmemiş zorluklar yarattı. Bu nedenle sağlık tesisleri, hastaların sağlık ve bakım sürekliliğini devam ettirebilmek için, sağlık hizmetlerindeki değişikliklere uyum sağlayabilecek altyapıya uygun şekilde tasarlanmalıdır. Bu tesisler için öncelik her zaman hasta ve personeli korumaya yönelik olmasıdır. Pandemi sırasında öğrenilen dersler ve tecrübelere baktığımızda, COVID-19 sonrası dünyada sağlık sisteminin tanımı ve beklentilerinin değiştiğini ve bu değişimin sağlık tesislerinde yeni bir düzen oluşturulması gerektiği yönündeki dalgayı tetiklediğini gözlemleyebiliriz.

Sağlık sistemlerinin yaşanan pandemi döneminde olduğu gibi artan taleplere hazır olması için hastanelerde esneklik ve bu esnekliğin sağlanmasında akıllı bina ortamı anahtar rol oynuyor. Hastanelerde esneklik ise çalışma ve hizmet ortamının değişimiyle başlıyor. Hastanede esnekliğin en önemli yüzü sağlık sistemlerinin ve hastane altyapısı yönetiminin giderek artan ölçüde uzak operasyonlara dayanmasıdır. Uzaktan operasyonların daha fazla kullanılmasıyla birlikte esnek hastanelerin geleceğe damga vuracağı aşikârdır.

Bununla birlikte giderek artan talep, bütçe kesintileri, yeni dijital teknolojiler ve güvenli-sorunsuz hasta bakımı ihtiyacı Nesnelerin İnterneti (IoT) temelli bir sağlık altyapısının kurulmasını gerektiriyor. Bu kapsamda IoT özellikli, geleceğe hazır platformumuz EcoStruxure™ for Healthcare; daha yüksek hasta konforu, optimum operasyonel verimlilik ve önleyici güvenlik yönetimi için uygulanabilir bilgiler ve esneklik sağlıyor. Örneğin, ışık, gürültü, hava dönüşüm hızı ve sıcaklık optimum şekilde ayarlanabiliyor. Hastalar odalarında tercihleri doğrultusunda ortam koşullarını ayarlamakla kalmıyor aynı zamanda da ihtiyaçlarına göre konforlu bir alan yaratabiliyorlar.

HASTA VE ÇALIŞANLAR İÇİN GÜVENLİ BİR ORTAM SAĞLIYORUZ

Schneider Electric olarak her bir sağlık tesisini, en önemli unsuru hastalar olmak üzere dinamik bir ekosistem olarak değerlendiriyoruz. Bu ekosistemi en etkili şekilde yönetmek için geliştirdiğimiz çözümlerimizle uçtan uca bağlantılı sağlık sistemleri geliştirmeyi mümkün hale getiriyoruz. Böylece doktorlar, hastanın elektronik dijital kaydına anında ulaşabiliyor, sağlık personeli hastanın ve klinik ekipmanının yerini gerçek zamanlı olarak biliyor. Birbiriyle bağlantılı sistemlere sahip olan bu tesisler gerekli hasta bilgilerini gereken zamanda sağlayabilir hale gelirken hasta bakımında hayati önem taşıyan farklar yaratıyor.

Bütün bunları yaparken insanların ve kampüslerin güvenliğini sağlamak da en önemli önceliklerimizden arasında yer alıyor. EcoStruxure™ for Healthcare ile kesintisiz güç tedariki sayesinde çalışma süresini maksimum seviyeye taşımak, entegre hasta verileri ve klinik izleme sistemlerine erişim sağlamak mümkün. Böylece çalışılamayan süre ya da veri kaybı olmadan, hastalar için güvenli bir hizmet sağlanmış oluyor. Elektronik hava kalitesi izleme ve sorun giderme sistemlerimizdeki (HVAC) güncel teknolojilerle birlikte; sağlık hizmetleri tedarikçilerine tesislerinde patojen mikroorganizmaların yayılmasını engelleyerek hasta, çalışan ve ziyaretçiler için daha güvenli bir ortam yaratma imkanı sunuyoruz. Aynı zamanda güvenliği bir adım daha ileriye taşıyor, personeli ve hastaları elektrik çarpması ve olası yangınlara karşı koruyacak önlemler alıyoruz. Ayrıca çözümlerimiz binaları hırsızlığa karşı da koruyor. Bina yönetim ekipleri, Nesnelerin İnterneti özellikli altyapı ve akıllı sistemlerimiz sayesinde hastanelerinin her zaman güvende olacağından emin olabilirler.

Hastaneler genel olarak yoğun hasta trafiğinin olduğu binalar ve özellikle pandemi döneminde bu yoğunluk çok üst seviyelere çıktı. Schneider Electric bu yoğunluğa rağmen hastanelerin başarıyla çalışmasını nasıl sağlıyor?

Schneider Electric olarak sunduğumuz EcoStruxure™ for Healthcare çözümümüz ile sağlık tesisleri dijital dünyada rekabet edebilir hale geliyor. Çözüm içerisinde kritik gücü izleyen ve koruyan, hasta için konfor sağlayan ve hasta memnuniyetini artıran haberleşmeli ürünler bulunuyor. Ayrıca personel için veri derleyen ve görüntüleyen, her zaman ve her yerde doğru kişi için doğru bilgileri sağlayan, yerel seviyede yazılım teknolojileri,önleyici bakım ve ekipman yönetimi, enerji ve sürdürülebilirlik raporları  ile iş akışı verimliliği gibi akıllı işlevler sağlayarak verileri bir sonraki aşamaya taşıyan uygulamalar, analitikler ve hizmetlerimiz  mevcut.

Bu sayede Schneider Electric olarak güçlü çözüm portföyümüz dahilinde sağlık kurumlarına,büyük tesisleri için ; sade ve kolay kullanımlı ara yüzler aracılığıyla operatörlere tesis altyapısının yönetiminde yardımcı olan bütüncül bir yazılım paketi sunuyoruz. ; Bu pakette, aydınlatma, HVAC, yangın sistemleri ve elektrik dağıtımı verilerinin toplanmasını, analiz edilmesini ve yönetilmesini mümkün kılan, entegre bina verilerini otomasyon seviyesinde değerli iş verilerine dönüştüren bina yönetimi çözümlerimiz öne çıkıyor. Bu çözümlerimiz, sızdıran vanalar veya bozuk devre kesiciler gibi sorunları operasyon sürekliliğini engellemeden kullanıcılara bildirmek için bina yönetimi sistemi (BMS) ve güç dağıtımı sistemi verilerinden faydalanıyor. Bu yeni görünürlük ve tesis altyapısı üzerindeki denetimle kullanıcılar yüksek değerli işlere odaklanabilir ve iş sürekliliğini geliştirebilir hale geliyorlar.

İŞLETME MALİYETLERİ MİNİMUMA İNDİRİLİYOR

Kritik sistemleri ve bağlantılarını koruyan hem esnek hem de güvenilir bir IT ekosistemi için IT yönetimimiz; sağlık tesisi ortamında hasta, personel ve ziyaretçileri korumak için güvenlik yönetimi sağlıyor. Ayrıca sağlık tesisi altyapısının tamamında devam eden operasyonları korumak için yaşam döngüsü servis hizmetlerimiz de hastanelerin başarıyla çalışabilmesi için sunduğumuz çözümler arasında yer alıyor.

Bir hastanedeki sistemler birbiriyle “konuştuğu” zaman, altyapı bir bütün olarak güçleniyor ve sahip olunan bilgiyi artırarak tüm kaynaklar için daha etkin bir kullanım sağlıyor. Böylece sağlık personeli çok daha verimli ve üretken bir şekilde çalışabiliyor, hastaların bakımında önemli bir gelişim sağlanıyor ve işletme maliyetleri minimuma indiriliyor. Bunun ilk örneklerini Türkiye’de dijital hastane konseptinin öncülerinden Liv Hospital Gaziantep ve HIMSS tarafından dijital hastane unvanıyla tescillenen Mersin Entegre Şehir Hastanesi gibi özel projelerle hayata geçirdik.

Sağlıkta dijitalleşme konusunda geleceğe dönük vizyonunuz nedir?

Biz sağlık sistemlerinde geleceği bugünden temsil ediyoruz. IoT tabanlı, uçtan uca bağlı sistemlerle kusursuz hizmetlerin sunulmasını sağlıyoruz. Bir sonraki adım için ise hastanelerin “uzaktan” yönetimine odaklanıyoruz.

Bugün uzaktan erişim ve sorun gidermeyi mümkün kılan bir bina bakım sistemiyle elektrikli sistemler, HVAC, medikal hava kompresörleri, O2 depolama ve acil durum O2 banklarının günlük kontrollerinin daha verimli bir şekilde yapılabileceğini biliyoruz. Aynı zamanda akıllı bir uzaktan yönetim platformuyla tesis yönetimi personelinin müdahale sürelerinde ve kaynak kullanımında ciddi azalmalar olacaktır.

Dolayısıyla uzaktan yönetilen operasyonların,sadece alarmlara tepki verilmesinin, güç kalitesi dalgalanması ve benzeri sorunların engellenmesinin çok ötesine geçebileceğine inanıyoruz. Mevcut öngörme, önlem alma, proaktif olarak sorun giderme ve çözme kapasiteleri inovatif teknolojilerle güçlendirilebilir. Hastane bina yönetimi sistemleriyle sorunlar, yüksek kaliteli verilerle kesintiye neden olmadan engellenebilir.

Bu anlamda uzaktan yönetim çözümleri; pandemi veya doğal afet gibi daha önce görülmemiş koşullara maruz kalan kuruluşların daha hızlı ve daha esnek bir şekilde sürece uyum sağlamasını mümkün kılarak iş sürekliliğini ve hasta,personel güvenliğini sağlayacaktır.

Filofix

Yukarı